Projekt „Patrząc przez ścianę” jest alternatywą dla monotonii dnia codziennego młodzieży, studentów miasta Bydgoszcz, także z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych i okolic Śródmieścia.
Artistic-education project “Watching throug the wall” is an alternative for monotony daily live of Youth, students and Guardian center pariticipants from Bydgoszcz.
Głównym celem projektu jest stworzenie możliwości sobie i bydgoskiej młodzieży realizacji i rozwijania swoich pasji muzycznych i tanecznych związanych z kulturą hip hop, a także budowanie pozytywnych postaw obywatelskich, integracja z rówieśnikami, realizacja swoich marzeń.
Miejscem jego realizacji jest teren miasta, głównie okolice Śródmieścia – przede wszystkim teren Wyższej Szkoły Gospodarki. Realizowany on jest od ferii zimowych (luty 2009) do wakacji letnich (koniec sierpnia 2009) pod patronatem Fundacji „GAUDEAMUS” Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Przebiega w czterech etapach:
W czasie ferii zimowych odbyły się 4-dniowe warsztaty (wokalne, taneczne, masteringu i video) w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej i w Wyszej Szkole Gospodarki. Poprowadzone one były przez artystów – autorytety w danej dziedzinie. Aleksandra Agaciak <Lilu> – wokal; Agata Deręgowska <Kobra> – taniec; Rafał Skiba <Oer> – mastering; Rafał Jaworski <la Kornik> – video. Efektem tych warsztatów był pierwszy kawałek na płytę.
Wraz z uczestnikami tych warsztatów przez następnie 4 miesiące w grupach warsztatowych (po 5-8 osób) pracowaliśmy nad stworzeniem do konkretnych utworów i zamknięciem tego w formie scenicznej. Spotykaliśmy się 2x w tygodniu na terenie Wyższej Szkoły Gospodarki, Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w MDKu oraz w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych w Bydgoszczy. W tych ramach warsztatów zorganizowaliśmy konkurs i koncert hiphopowy, pojechaliśmy, m.in. na festiwal młodych aktywnych do Koluszek „INFEKCJA KULATURALNA”, do Lublina na Festiwal Teatralny ZWIERCIADŁA, oraz do Olsztyna pokazać efekty naszej pracy.
W czerwcu nastąpiło połączenie się grup i praca zbiorowa, która trwała do początku lipca. Całość została pokazana 2. lipca w formie scenicznej w postaci miuzikalu „Patrząc przez ścianę” w Operze Nova w Bydgoszczy. Opiekę liryczną nad projektem objął Jarek Jaruszewski <Biszu>, sceniczną Joanna Belzyt <mroo>, a promocją i produkcją zajęła się firma Everysound i Marcin Jaruszewski. W skład zespołu MADNESS wchodzą: Michał Niedbała <Specu> – koordynator, Piotr Maciejewski <MaciuHH>, Szymon Perz <Person>, Diana Rusinek <Ladydi>, Anna Rząca, Monika Szulgit <Monixxx>. Oprócz nich w miuzikalu wystąpili: Łukasz Rutkowski <Azja>, Łukasz Nitecki <Niteź>, Mariusz Niedbała <Dżefrej> Zuzanna Naskręt, Bartosz Ostrowski, Magdalena Rabczewska, Patryk Kulpa, Ula Radzik oraz podopieczne z ośrodka opiekuńczo-wychowawczego na ul. Toruńskiej 272: Marysia Dziennik, Natalia Dziuba, Marta i Karolina Witkowska, Klaudia i Paulina Woźniach.
Po premierze pracujemy nad nagraniem CD z utworów powstałych przy pracy nad miuzikalem, oraz teledyskami do wybranych kawałków którą planujemy zakończyć do końca września. Produkcją i masteringiem zajmuje się Rafał Skiba <Oer>, montażem teledysków – Paweł Paszko, scenariuszem – Jarosław Jaruszewski <Biszu>, a reżyserią Joanna Belzyt <mroo> W fazie ewaluacji planujemy pokazać efekt naszej pracy w innych miejscach w Bydgoszczy, a także na scenach innych miast, m.in. Torunia, Olsztyna, Lublina, Krakowa…
Wraz z powstaniem płyty CD z kawałkami warsztatowymi pracujemy nad płytą dla naszego kolegi – Piotra Maciejewskiego <maciuHHa>, który 8. Lipca 2009r odebrał sobie życie. Był on główną postacią projektu – jego gwiazdą. Mimo iż stracił praktycznie wzrok – widział tylko 20% na jedno oko – był głównym organizatorem i najbardziej aktywnym członkiem zespołu grupy MADNESS. Dla niego i dzięki niemu toczyły się często prace warsztatowe. Uczył swoich młodszych kolegów z ośrodka tworzyć muzykę, zarażał ich nawijką hip hop, mobilizował resztę ekipy do działania w momentach kryzysowych. On pokazał nam, co to znaczy „Patrzeć przez ścianę”. Pokonał siebie i świat dookoła pokazując, że mimo iż ktoś nie widzi, jest w stanie tworzyć muzykę, nawijać tekst, a nawet tańczyć i normalnie żyć.
W projekt zaangażowały się: Fundacja GAUDEAMUS, Akademicka Przestrzeń Kulturalna, Wyższa Szkoła Gospodarki <patronat>, Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych przy ul. Fordońskiej 272, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Braille’a, MDK nr 4 w Bydgoszczy, a także klub Mózg i Lizard King. Patronat medialny objął bydgoski rap www.bydgoskirap.pl
Autor: Joanna Belzyt (coach projektu i grupy MADNESS)
Grupa „MADNESS” liczy 6 osób w wieku od 17 do 23 lat. Łączy nas wspólna pasja – kultura hip hop i chęć pomocy innym. Poznaliśmy się ponad rok temu na warsztatach przedprojektowych projektu „Rewia Ulicy” odbywających się w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Nagraliśmy parę układów hiphopowych z młodzieżą ze Śródmieścia podczas projektu „Rewia Ulicy”. Więc postanowiliśmy razem stworzyć wspólny projekt, aby móc wykorzystać nasze pasje do działań społecznych.